Včera som na FB narazil na jeden príspevok, v ktorom sa pisateľ dotazoval, prečo mu z foťáku lezú tmavšie fotky, ako ich má v náhľade. Výsledkom bolo nastavenie Active D-Lighting vo fotoaparáte. Vtedy mi začalo vr’tať hlavou, čo všetko ovplyvňuje RAW vo fotoaparáte, veď RAW by mali byť surové dáta, ktoré upravujem až v postprocese. Je jasné že formát JPG ovplyvňuje všetko, každé nastavenie, ale RAW? Žiaľ v príručkách sa to nedočítate a možno aj Vy žijete v domnení, že ak fotíte do RAW, tak máte neovplyvnené surové dáta z fotoaparátu. A tak som začal pátrať.
Clona, rýchlosť uzávierky a ISO jednoznačne majú vplyv na RAW. Ide o základný expozičný trojuholník vo fotografii a kto ho nechápe, nemá zmysel, aby ďalej pokračoval v čítaní. Samozrejme, so základným nastavením súvisí aj zaostrenie, prípadná redukcia vibrácií pri fotení. Tieto nastavenia, ak zle nastavíte, už v RAW neopravíte. Ale poďme na fičúry fotoaparátu, ktoré sa môžu líšiť od modelu a aj výrobcu.
Redukcia šumu pri dlhej expozícii má za úlohu odstrániť šum a horúce pixely, ak fotíte napr. hviezdnu oblohu. Robí to tak, že vyfotí dve snímky, pričom druhý je s uzavretou závierkou, teda vyfotí len čierny obrázok. Následne šum a horúce pixely druhej snímky odpočíta od prvej snímky a dostanete čistejšiu fotografiu. Toto nastavenie teda má vplyv na RAW.
Obrazové pole, t.j. ak napr. na FF telo nasadíte DX objektív, má samozrejme vplyv na RAW. Proste ho oreže, lebo DX objektívom nepokryjete celý senzor vo fotoaparáte a z jeho plochy 24x36mm dostanete 24x30mm.
Hľadáčik vs živý náhľad. Na prvý pohľad by človek povedal, že to nemôže mať vplyv na RAW. Platí to však len pri bežných svetelných podmienkach. Ak máte komplikovanejšie svietenie, alebo horšie svetelné podmienky, vplyv to môže mať. Je to spôsobené tým, že ak meráte expozíciu cez hľadáčik, meráte zabudovaným expozimetrom fotoaparátu, ak však prepnete na živý náhľad, načítavate údaje priamo zo senzora fotoaparátu. Preto sa v niektorých prípadoch môžu tieto dva údaje líšiť.
Active D-Lighting má za úlohu zachovanie detailov v jasných častiach a tieňoch. Upraví Vám nameranú expozíciu tak, aby ste nemali na snímke prepal. Keďže je to automatická funkcia, tak to pre pokročilých fotografov nie je dobré. Je to asi jediná funkcia Nikon-u, kde nastavenie JPG ovplyvní nameranú expozíciu jej korekciou pre RAW. Profesionál si skontroluje prepaly, upraví korekciu expozície, prípadne si namerá expozíciu ručným expozimetrom. Takže ak fotíte do RAW, toto nastavenie vypnite. Urobí Vám to viac škody ako osohu.
Picture Control upravuje farebnosť snímky. Tu obavu nemusíte mať, vplýva len na JPG. To isté sa týka aj redukcie šumu pri vysokom ISO, vyváženia bielej a farebného priestoru. Uvedené nastavenia majú vplyv len na JPG.
Takže nastavenia parametrov fotoaparátu, ktoré ovplyvňujú RAW, môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Priamo ovplyvňujúce RAW sú zaostrenie a nastavenie objektívu (clona a VR), clona a rýchlosť uzávierky, ISO, redukcia šumu pri dlhej expozícii a nakoniec oblasť snímaného senzoru fotoaparátu (obrazové pole). Nepriamo môže ovplyvniť RAW meranie expozície cez hľadáčik a živým náhľadom a samozrejme, na čo si dávajte pozor, Active D-Lighting. Ostatné nastavenia parametrov majú vplyv len na JPG a náhľad na LCD displeji.